سرویس های گوگل پلی: ضربان قلب گوشی اندرویدی شما

اغلب بنظر میرسد که مشکلات اندروید مربوط به سرویس‌های گوگل پلی (Google Play Services) است، اما این دقیقا یعنی چه؟ در این مقاله شما را با Google Play Services آشنا خواهیم کرد؛ برایتان توضیح خواهیم داد که چه استفاده ای دارد و چرا سرویس های گوگل پلی انقدر مهم و ضروری است.

سرویس های گوگل پلی (Google Play Services) چیست؟

سرویس های گوگل یک برنامه است اما نه به گونه ای که اکثر مردم در مورد برنامه ها فکر میکنند. وقتی شما آنرا باز میکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد ولی با اینحال بطور پیشفرض بر روی تمام دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است. همچنین میزان بروزرسانی های منظم و تعداد مجوزهای مورد نیاز آن بسیار چشمگیر است. برخی از دسترسی هایی که این برنامه دارد عبارتند از: دسترسی و کنترل پیامک ها، دسترسی به اطلاعات حساس لاگ (log) سیستم، دسترسی به تمام اطلاعات برنامه های نصب شده؛ و بسیاری دسترسی دیگر.

بطور خلاصه، سرویس های گوگل پلی برنامه‌ای است که بطور بسیار نزدیک با سیستم عامل اندروید مرتبط است.

این برنامه یک پکیج از API ها (چیزهایی که به برنامه نویسان کمک میکنند و اجازه میدهند تا براحتی با با بقیه برنامه ها ارتباط برقرار کنند) است که این اطمینان را به برنامه نویسان بدهد تا تعداد کمتری از برنامه ها برای بروزرسانی به سیستم عامل اندروید وابسته باشند.

سرویس های گوگل پلی

سرویس های گوگل پلی برای بسیاری از کاربران اندروید اسرارآمیز باقی خواهد ماند.

سرویس های گوگل پلی چه میکنند؟

در حقیقت، سرویس های گوگل پلی نمایانگر یک انقلاب کوچک از تلفن های هوشمند است. بعنوان مثال به برنامه گوگل مپ توجه کنید: قبل از بوجود آمدن سرویس های گوگل پلی، این برنامه بعد از هر آپدیت سیستم عامل اندروید نیاز به آپدیت داشت. همه ما میدانیم چقدر این بروزرسانی ها زمانبر و خسته کننده هستند و اگر از اینترنت سیم کارتتان استفاده کنید این کلافگی دوچندان خواهد شد. اما امروزه، اگر سیستم عامل اندروید نسخه جدیدی را عرضه میکند، هیچ نیازی نیست تا برای بروزرسانی گوگل مپ صبر کنید و این بروزرسانی توسط سرویس های گوگل بطور خودکار و در پشت صحنه انجام خواهد شد.

گوگل کروم

اپلیکیشن‌هایی مانند کروم بطور خودکار توسط سرویس‌های گوگل پلی بروزرسانی میشوند.

بنابراین سرویس‌های گوگل پلی به شما این امکان را میدهد که از آخرین نسخه همه برنامه ها استفاده کنید بدون آنکه نیاز باشد نسخه سیستم عامل اندرویدی خود را بروزرسانی کنید. البته باید بدانید که این شامل همه برنامه ها نمیشود و در اینجا منظور برنامه هایی نظیر Gmail، Google plus، Google Play و غیره هستند. با این وجود تمام برنامه های غیر سیستمی که برنامه نویسانشان آنها را با سرویس های گوگل مرتبط کردند و تعدادشان هم اندک نیست نیز شامل این بروزرسانی های خودکار میشوند.

در اصل این بدان معنی است که هر نسخه‌ای از اندروید ۲.۲ به بعد، مستقل از بروزرسانی در سیستم عامل، میتواند از برنامه های و ویژگی های جدید بهره‌مند شود. و میتوان گفت این در حقیقت فرایندی است که تمام کاربران اندروید بتوانند همیشه از آن لذت ببرند.

دانلود آخرین نسخه سرویس های گوگل پلی

برای نصب آخرین نسخه یا بطور کلی هر نسخه ای از برنامه سرویس های گوگل پلی میتوانید فایل APK آخرین نسخه یا نسخه مورد نظرتان را از اینجا و در قسمت All versions دانلود و آنرا نصب کنید. اما همیشه در نظر داشته باشید که بهترین اقدام برای نصب سرویس های گوگل پلی استفاده از آخرین نسخه آن است و همانطور که میدانید همیشه جدیدترین نسخه هر برنامه پایدارترین آن است. همچنین تاکید میکنیم که همیشه آخرین نسخه پایدار برنامه را نصب کنید و از نصب نسخه بتا آن پرهیز کنید مگر اینکه به دلایل بسیار خاص مایل باشید از نسخه بتا استفاده کنید.

آیا میتوان سرویس های گوگل پلی را غیر فعال کرد؟

با وجود اینکه امکان غیرفعال کردن سرویس های گوگل پلی در گذشته وجود داشت، اما امروزه غیرفعال کردن آن توسط شما کار آسانی نخواهد بود چون بطور پیشفرض تمام اپلیکیشن های گوگلی شما نیاز دارند تا بخوبی اجرا شوند. با این وجود بله، امکان داشتن گوشی هوشمند اندرویدی بدون برنامه های گوگلی و سرویس های گوگل به برکت وجود custom ROMS هایی مانند LineageOS امکانپذیر است.

چرا سرویس های گوگل پلی باعث مصرف زیاد باطری گوشی میشود؟

بطور کلی برنامه سرویس های گوگل پلی مقدار اندکی (فقط چند درصد) از باطری را مصرف میکند، با این وجود بسیاری از کاربران تجربه مصرف بسیار زیاد باطری توسط گوگل بعد از بروزرسانی سیستم عامل اندروید را داشته‌اند. مهم ترین دلیل اتفاقات این چنینی میتواند مطابق نبودن نسخه برنامه سرویس های گوگل پلی با نسخه اندروید شما باشد. اگر دچار چنین مشکلی شدید راه حلی سریعی وجود دارد.

راه حل به این شکل است:

  • بروزرسانی برنامه را خذف کنید (Settings > Applications > All > Google Play Services > three dot menu > Uninstall updates) ممکن است لازم باشد برای اعطای دسترسی های لازم ابتدا این عملیات را انجام دهید (Settings > Security > Device Administrators) و سپس Android Device Manager را غیر فعال کنید.
  • هماهنگ سازی گوگل دیتا را غیر فعال کنید (Settings > Accounts > Menu button) و گزینه Auto-sync data  را غیر فعال کنید.

امیدواریم این مطلب تا حد زیادی توانسته باشد پرده از برنامه اسرار آمیز سرویس های گوگل پلی یا Google Play Services را برای شما برداشته باشد. اگر در این رابطه سوال بیشتری دارید که در این مطلب به آن اشاره نشده است لطفا از طریق نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

  • Pingback: آموزش حل مشکل وصل نشدن به گوگل پلی استور
  • نظر یا سوال خود را بنویسید 🤔

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    از تخفیف‌ و قیمت‌های گیفتک باخبر شوید!