گوگل پلی استور: خطاهای رایج و آموزش حل مشکل

آیا تابحال برای شما اتفاق افتاده که هنگام دانلود کردن یک اپلیکیشن باحال از گوگل پلی استور با خطاهای مختلف روبرو بشید؟ در این مقاله تمام خطاهای رایج در گوگل پلی استور را برایتان جمع آوری کرده‌ایم و همچنین راه حل برطرف کردن این مشکلات را براتان توضیح خواهیم داد.

راه‌حل های ارائه شده در پایین راه حل هایی است که برخی کاربران هنگام استفاده از گیفت کارت گوگل پلی و خرید یا دانلود برنامه ها با آنها مواجه شدند، اگر برای هر خطا راه حل بهتری سراغ دارید حتما آنرا در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

ملاحظه خواهید کرد که بسیاری از خطاها راه حل های نسبتا مشابهی دارند؛ برای مثال: در اکثر آنها گفته شده که حافظه cache و data را در سرویس های گوگل Google Services پاک کنید؛ همچنین اگر شماره خطای خود را در این لیست نمیبینید، مطمئنیم با یکی از این روش ها میتوانید از دست خطای مورد نظر راحت بشید.

خطاهای رایج در گوگل پلی

در لیست زیر خطاهای رایج گوگل پلی استور لیست شده‌اند که میتوانید برای دسترسی سریع به هر خطا و نحوه رفع مشکل روی آن کلیک کنید. همچنین میتوانید در صورت لزوم شماره خطای موردنظرتان را در این لیست جستجو کنید.

نام خطانام خطانام خطانام خطا
Error DF-BPA-09DF-BPA-30 errorDF-DLA-15 errorRpc error: AEC: 0
Error rh01 / rpc: s-5: AEC-0Recovery errorError BM-GVHD-06Error rpc: s-3
Error: "Authentication required"Error "Package file invalid"Error 8Error 18
Error 20Error 24Error 101Error 103
Error 110Error 194Error 403Error 406
Error 413Error 481Error 491Error 492
Error 495Error 497Error 498Error 501
Error 504Error 505Error 905Error 906
Error 907Error 911Error 919Error 920
Error 921Error 923Error 924Error 927
Error 940Error 941Error 944Error 961
Error 963Error 971Error 975Error RH-01
Error 100

 خطای گوگل پلی Error DF-BPA-09 ‘Error Processing Purchase’

توضیح مشکل

خطای پردازش خرید با کد DF-BPA-09 اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که سعی در دانلود یک اپلیکیشن دارید. شما از دست این خطا با تلاش برای دانلود مجدد خلاص نخواهید شد؛ در نتیجه باید به قسمت Settings سر بزنید.

راه حل

بطورکلی این مشکل هیچ وقت از طرف کاربران نیست و این خطا از طرف گوگل سرچشمه میگیرد که امیدواریم بزودی این مشکل از طرف گوگل برطرف گردد. بهرحال برای حل این مشکل شما میتوانید به شکل زیر عمل کنید:

 • به قسمت تنظیمات بروید.
 • گزینه Apps یا Application Manager را انتخاب کنید.
 • حالت نمایش را روی All قرار دهید. (All column)
 • به پایین صفحه مراجعه کنید و گزینه Google Services Framework را انتخاب کنید.
 • در نهایت دکمه Clear data را بفشارید و سپس دکمه OK را بفشارید.

اگر مشکل شما با این مراحل حل نشد؛ از طریق کامپیوتر به سایت گوگل پلی بروید و برنامه ای که برایتان مشکل ساز شده است را از آنجا نصب کنید. بعد از نصب هنگامی که دوباره این برنامه را در گوشی اجرا بکنید کار خواهد کرد.

گوگل پلی استور

برای بیشتر مشکلات و خطاهای گوگل پلی استور راه حل وجود دارد.


خطای گوگل پلی DF-BPA-30 یا  (Google Play – Error DF-BPA-30)

توضیح مشکل

علت بروز این خطا از سرورهای گوگل پلی نشعت میگیرد. قبل از هرچیز باید بگوییم که صبوری در خصوص این خطا فکر خوبی خواهد بود. اما راه حلی که در پایین ارائه شده مشکل را برای برخی از کاربران مرتفع کرده است.

راه حل

 • گوگل پلی را در وب باز کنید. (بعنوان مثال با استفاده از کامپیوتر)
 • سپس اپلیکیشن مورد نظر را برای نصب روی اندرویدتان انتخاب کنید که منطقا باید خطای نفرت انگیز error [DF-BPA-30] را به شما نشان بدهد.
 • حالا به دستگاه اندرویدی خودتان برگشته و نصب برنامه مورد نظر را دوباره امتحان کنید.

اگر مشکلتان حل نشد؛‌میتوانید حافظه cache و data سرویس های گوگل پلی را حذف کنید و دوباره امتحان کنید. (راه حل پاک کردن آنها در خطای Error DF-BPA-09 توضیح داده شده است)

گوگل پلی استور

اگر روش بالا فایده نداشت، اقدام به خالی نمودن حافظه کش و پاک کردن data در سرویس های گوگل بکنید.


خطای گوگل پلی DF-DLA-15 یا (Google Play – Error DF-DLA-15)

توضیح مشکل

این خطا هنگام دانلود بروزرسانی یا یک پلیکیشن رخ میدهد.

راه حل

اولین کاری که برای حل این مشکل باید بکنید؛ اقدام به خالی نمودن حافظه کش و پاک کردن data برنامه Play Store است. برای انجام اینکار باید به قسمت تنظیمات (Settings) بروید و روی گزینه Applications تپ کنید. سپس دنبال گزینه Play Store بگردید، در آنجا شما باید هم cache و هم data  را پاک کنید. در بعضی از گوشی های هوشمند نیز برای دسترسی به این دومورد باید وارد تب Storage شوید تا گزینه ها را مشاهده کنید.

این راه حل باید مشکل شما را برطرف کند، اما اگر مشل همچنان ادامه دار بود شما باید به بخش Account settings رفته و اکانت گوگل گوشی را پاک کنید (Phone’s Google Account). بمحض اینکه این کار را انجام دادید لازمه که مجددا اکانت گوگل خود را به گوشی اضافه کنید.

خرید گیفت کارت گوگل پلی


خطای گوگل پلی rh01 یا (Google Play – Error rh01)

توضیح مشکل

این مشکل هنگام دریافت اطلاعات از سرور رخ میدهد.

راه حل اول

به قسمت تنظیمات (Settings) بروید سپس Apps را انتخاب کنید و سپس All و سپس Google Play store  و در نهایت گزینه های Clear data و Clear cache را انتخاب کنید. این مراحل را برای سرویس های گوگل (Google Services Framework) نیز تکرار کنید.

راه حل دوم

اکانت گوگلتان را از قسمت Google Accounts حذف کنید، گوشی را ریستارت کنید و سپس اکانت گوگلتان را مجددا اضافه کنید.

خطای گوگل پلی Error rpc:s-5:aec-0

توضیح مشکل

این مشکل هنگام دریافت اطلاعات از سرور رخ میدهد.

راه حل

به قسمت تنظیمات (Settings) بروید سپس Apps را انتخاب کنید و سپس All و سپس Google Play store بروید؛ Clear cache را بزنید و بروزرسانی (Updates) را پاک کنید. اینکار را برای مدیریت دانلودها (Download Manager) و فریم ورک سرویس های گوگل (Google Play Services Framework) تکرار کنید.


خطای گوگل پلی Error rpc:s-5:aec-0

توضیح مشکل

این مشکل هنگام دریافت اطلاعات از سرور رخ میدهد.

راه حل

به قسمت تنظیمات (Settings) بروید سپس Apps را انتخاب کنید و سپس All و سپس Google Play store بروید؛ Clear cache را بزنید و بروزرسانی (Updates) را پاک کنید. اینکار را برای مدیریت دانلودها (Download Manager) و فریم ورک سرویس های گوگل (Google Play Services Framework) تکرار کنید.


خطای گوگل پلی Error retrieving information from server

توضیح مشکل

این خطا معمولا زمانی رخ میدهد که میخواهید برنامه‌ای را دانلود یا بروزرسانی کنید. در زمان انجام این عملیات سرورهای گوگل قادر به خواندن اطلاعات از اکانت گوگل اضافه شده در دستگاه اندرویدی شما نیستند و در نتیجه این خطا رخ میدهد؛ شما میتوانید اکانت خود را خذف و آنرا مجددا در گوشی خود اضافه کنید و سپس چند ساعت صبر کنید تا ببینید که آیا این خطا دوباره رخ میدهد یا خیر؛ این روش به تنهایی میتواند راه حل شما باشد.

راه حل

 • به قسمت تنظیمات (Settings) رفته و سپس وارد Accounts شوید و بعد از آن اکانت گوگل خود را پاک کنید.
 • پس از انجام مرحله اول، باید دستگاه خود را ریبوت کنید و سپس دوباره اکانت خود را اد و همگام سازی (re-synchronize) بکنید.
 • در انتها، وارد قسمت Settings شده و Applications را انتخاب کنید بعد از آن:
  All> Google Services Framework
  در داخل این قسمت باید روی گزینه Clear Data و Force Stop تپ کنید.


خطای گوگل پلی Error BM-GVHD-06

توضیح مشکل

این خطا زمانی دیده میشود که میخواهید از گیفت کارت گوگل پلی استفاده کنید. این خطا در بعضی از کشورها رخ میدهد.

راه حل برای کاربران ایرانی

با توجه به مشکلات و تحریم هایی که از طرف گوگل برای کاربران ایرانی وضع شده، استفاده از گیفت کارت گوگل با آی پی ایران امری بعید است.

به‌همین دلیل کاربرانی که در ایران میخواهند از گیفت کارت گوگل پلی استفاده کنند باید با رعایت مراحل آموزش: نحوه شارژ Redeem گیفت کارت گوگل پلی از گیفت کارت خریداری شده استفاده کنند.

توجه داشته باشید اولا بهتر است از کسی که قبلا این کار را انجام داده است بخواهید تا کارت را برای شما ریدیم کند و اگر کسی را ندارید مراحل ذکر شده در آموزش را مو به مو و بدقت انجام دهید؛ در غیر اینصورت اکانت یا گیفت کارت شما بلاک شده و مبلغی که بابت آن هزینه کرده‌اید از بین خواهد رفت.

راه حل کلی

قبل از انجام هرکاری دستگاه خود را ریستارت کنید و سعی کنید دوباره از کارت استفاده کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت؛ به قسمت تنظیمات (Settings) بروید، سپس فسمت Applications و بعد از آن Play Store و سپس Force Stop و در نهایت Uninstall Updates را بزنید. پلی استور به حالت اولیه خود برگشته و مشکل باید رفع شود.


خطای گوگل پلی Error rpc:aec:0

توضیح مشکل

شما نمیتوانید برنامه/اپلیکیشن دانلود کنید.

راه حل

اکانت گوگل خود، تمام اکان های همگام سازی شده (Synced Accounts) را پاک کنید. به قسمت تنظیمات (Settings) بروید سپس Apps و بعد All و سپس Google Play Store و گزینه Clear data را انتخاب کنید.
Settings > Apps > All > Google Play > Clear data

بعد از انجام این مراحل دستگاه خود را ریسارت و دوباره امتحان کنید.


خطای گوگل پلی Error RPC:S-3

توضیح مشکل

عجیب است که این مشکل روی دستگاه های اندرویدی متداول است. ما سه راه حل برای رفع این مشکل به شما نشان میدهیم که امیدواریم یکی از آنها مشکل شما را برطرف کند.

 

خرید گیفت کارت آیتونز

راه حل ها

 1. وارد منوی Accounts در پخش تنظیات گوشی خود شوید. سپس اکانت خود را از آنجا حذف کنید و مجددا آنرا اضافه کنید. اگر مشکل برطرف شد به این معنی است که یک خطای ساده بوده که بعضی اوقات بعد از بروزرسانی ها نمایان میشود.
 2. وارد تنظیمات شده و گزینه Application manager را انتخاب کنید؛ سپس برنامه Google Play Store را انتخاب کنید. از منوی باز شده اطلاعات (data) را پاک کنید؛ همچنین شما میتوانید حافظه کش (cache) را هم پاکسازی کنید.
 3. شاید مشکل از طرف شما نباشد و از طرف خود گوگل پلی سرچشمه میگیرد. در این مواقع شما فقط میتوانید به قسمت تنظیمات برنامه ها (Settings > Application) رفته و کلمه Play Store را جستجو کنید و روی Uninstall updates تپ کنید. شاید لازم باشد برای انجام این کار ابتدا پلی استور را غیرفعال کنید. در این حالت نسخه اولیه پلی استور که در گوشی خود داشته‌اید را دریافت خواهید کرد. بعد از این عملیات شما باید مجددا برنامه را بروزرسانی کرده و سپس آنرا دوباره ثبت (re-register) بکنید.


خطای گوگل پلی Package File Invalid

توضیح مشکل

خطاب پلی استور

راه حل اول

به قسمت تنظیمات (Settings) بروید و گزینه Apps و بعد از آن All را انتخاب کنید؛ حالا برنامه ای که برایش خطا دریافت میکنید را از لیست انتخاب کنید و بعد از آن روی Clear cache کلیک کنید و بعد از آن روی Clear data کلیک کنید. این کار را در گوگل پلی استور تکرار کنید.

راه حل دوم

برنامه مورد نظر خود را از طریق وب سایت گوگل پلی استور نصب کنید.

راه حل سوم

Wi-Fi را غیرفعال کنید و برنامه را از طریق اینترنت دیتای موبایل دانلود کنید.

راه حل چهارم

به Seetings > Apps > All > Google Play Store بروید و گزینه Clear cache و Clear data  را انتخاب کنید. اینکار را برای فریم ورک سرویس های گوگل (Google Services Framework) تکرار کنید.

راه حل پنجم

اکانت گوگل خود را حذف کنید، دستگاه را ریستارت کنید، اکانت گوگل خود را مجددا اضافه کنید و دوباره بررسی کنید که مشکل برطرف شده است یا خیر.


خطای گوگل پلی Error 8

توضیح مشکل

این خطا زمانی رخ میدهد که شما میخواهید یک برنامه را دانلود کنید و فرآیند دانلود قطع میشود.

راه حل

از اینکه برنامه سرویس های گوگل پلی (Google Play Services) نصب شده در دستگاهتان وجود دارد اطمینان حاصل کنید. اگر خطا همچنان ادامه دار است؛ به لیست برنامه ها مراجعه کرده و وارد برنامه سرویس های گوگل پلی (Google Play Services) شوید و سپس برنامه را غیرفعال کنید. احتمالا از شما پرسیده خواهد شد که آیا میخواهید به تنظیمات کارخانه (Factory settings) برگردید و شما باید آنرا تایید کنید. اگر اینکار مشکل شما را برطرف نکرد حتما باید با پشتیبانی گوگل مکاتبه کنید.


خطای گوگل پلی Error 18

توضیح مشکل

این مشکل زمانی رخ میدهد که میخواهید یک برنامه را نصب یا بروزرسانی بکنید.

راه حل

برای برطرف کردن این خطا، با توجه به اینکه باید دسترسی به فایل های سیستمی داشته باشید؛ لازم است که دستگاه شما روت شده باشید. اگر دستگاه شما روت شده است، در شاخه / mnt / secure / asec / فایل smd2tmp1 را پیدا کنید. اگر دستگاه شما روت شده باشد میتوانید این فولدر را پاک کنید که اینکار برای همیشه این مشکل را برای شما برظرف خواهد کرد.

اگر نمیخواهید دستگاه خود را روت کنید، یک راه حل دیگر هم وجود دارد. فایل / data / data اپلیکیشنی که این خطا را میدهد پاک کنید. همچنین برای دسترسی به فولدر از یک File explorer استفاده کنید.


خطای گوگل پلی Error -24

توضیح مشکل

ناشناخته

راه حل

برای حل این مشکل، شما به یک root manager احتیاج دارید. اگر روت منیجر دارید، به قسمت Data/data بروید. داخل آن فولدر دنبال پکیجی با اسم اپلکیشنی که خطا میدهد بگردید (میتوانید با نگاه کردن به URL اپلیکیشن در وب سایت پلی استور اسم آن را پیدا کنید). کل فولدر را پاک کنید و دوباره اپلیکیشن را نصب کنید.


خطای گوگل پلی Error 101

توضیح مشکل

با توجه به تعداد زیاد اپبیکیشن های نصب شده امکان دانلود مجدد اپلیکیشن وجود ندارد.

راه حل

اپلیکیشن های قدیمی و آنهایی که استفاده نمیکنید را پاک (Uninstall) بکنید.


خطای گوگل پلی Error 103

توضیح مشکل

این خطا خیلی مرموز و عجیب است و زمانی رخ میدهد که گوگل پلی فکر میکند که اپلیکیشن با دستگاه شما سازگاری دارد،‌ اما درواقع اینطور نیست. همچنین این خطا میتواند در دستگاه های دیگر شما هم رخ بدهد حتی آنهایی که سازگاری دارند.

راه حل

بطور عمومی، از آنجایی که این مشکل بعد از چند ساعت خودبخود برطرف خواهد شد؛ کاری که شما بخواهید برای رفع این مشکل انجام بدهید وجود ندارد. ممکن است برایتان سوال بوجود بیاید پس علت مشکل چیست؟ ممکن است امضای الکترونیکی اپلیکیشن باعث بروز این خطا شده باشد. اگر شما دانش برنامه نویسی داشته باشید،‌ میتوانید برای رفع آن بوسیله برنامه JDK نسخه ۱٫۶ به بالا و انجام دوباره امضای دیجیتالی اپلیکیشن، مشکل را برطرف کنید. اما اگر این خطا بیشتر از ۴۸ ساعت بطول انجامید حتما لازم است که با پشتیبانی گوگل در مورد آن تماس بگیرید یا آنرا به یک متخصص نشان دهید.


خطای گوگل پلی Error 100

توضیح مشکل

وقتی که سعی میکنید از پلی استور یک برنامه را نصب یا آنرا بروزرسانی کنید، با پیغام App can’t be installed due to an Error 100 – No Connection. مواجه میشوید.

راه حل

 1. ابتدا، به قسمت Settings رفته و Date and Time را انتخاب کنید. بررسی کنید که آیا ساعت و تاریخ دقیق و تنظیم است یا خیر. اگر اینطور نبود حالت Automatic را برای تاریخ و زمان غیرفعال کرده و بصورت دستی تاریخ و زمان را تا جایی که امکان دارد بصورت دقیق وارد بکنید. همچنین بررسی کنید که آیا Time Zone درست را انتخاب کرده باشید؛ اگر تایم زون را درست انتخاب نکردید آنرا هم به حالت دستی (Manual) تغییر داده و بصورت دستی آنرا وارد کنید؛ تایم زون ایران (GMT+3:30) است. در قدم بعدی دستگاه را ریستارت کنید و اگر مشکل برطرف نشد مرحله بعدی را انجام دهید.
 2. به Settings > Applications > All > Google Play Store بروید و Clear cache را بزنید. اگر مشکل حل نشد اپلیکیشن را از از وب سایت پلی استور دانلود کنید.
 3. اطلاعات گوگل پلی استور خود را از قسمت  Settings > Apps > All > Google Play Store > Clear data پاک کنید. همچنین اطلاعات را از سرویس های گوگل (Google Play Services) نیز پاک کنید (توجه: اینکار یک گوگل آیدی (Google ID) جدید به دستگاه شما اختصاص میدهد؛ به این معنی که دوباره تنظیمات کارخانه را انجام داده‌اید).
 4. اکانت گوگل خود را از روس دستگاه پاک کنید، دستگاه را ریستارت کنید و اکانت گوگل را مجددا اضافه کنید؛ برای انجام اینکار از قسمت Settings > Accounts > Add Account > Google Account اقدام کنید.


خطای گوگل پلی Error 110

توضیح مشکل

اپلیکیشن مورد نظرتان نصب نمیشود.

راه حل

به قسمت تنظیمات (Settings) بروید و از آنجا Applications و سپس All و سپس Google Play Store را انتخاب کرده و روی Clear cache بزنید. اگر مشکل برطرف نشد، اپلیکیشن را از وب سایت پلی استور دریافت و نصب بکنید.

خرید گیفت کارت ایکس باکس

 


خطای گوگل پلی Error 194

توضیح مشکل

زمانی که میخواهید یک بازی یا برنامه را از گوگل پلی استور دانلود بکنید این خطا رخ میدهد.

راه حل

یکی از راه حل های این مشکل؛ پاک کردن حافظه کش (Cache) برای سرویس های گوگل پلی (Google Play Services) در داخل گوگل پلی استور است.

 1. به قسمت تنظیمات بروید و Apps یا Application Manager را انتخاب کنید.
 2. All را انتخاب و سپس در پایین اپ گوگل پلی استور را انتخاب کنید.
 3. جزییات اپ (App details) را باز کرده و دکمه Force stop را بفشارید.
 4. دکمه
 5. Clear data را بفشارید.

حالا دقیقا همین مراحل را انجام بدهید اما اینبار در مرحله ۲، سرویس های گوگل (Google Play Services) را انتخاب بکنید.

اگر اینکارها مشکل شما را برطرف نکرد، نگران نباشید – این مشکل هم‌اکنون برطرف شده و در نسخه بعدی اپلیکیشن گوگل پلی خبری از آن نخواهد بود. فقط اطمینان حاصل بکنید که از آخرین نسخه اپ گوگل پلی استفاده میکنید.

نصب آخرین نسخه گوگل پلی

برای بهترین تجربه کاربری، حتما اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه اپ گوگل پلی استور استفاده میکنید.


خطای گوگل پلی Error – 403

توضیح مشکل

دانلود غیرممکن است و درخواست بصورت غیرمجاز است. این خطا معمولا زمانی نمایش داده میشود که در یک دستگاه اندرویدی ۲ عدد اکانت گوگل اقدام به دانلود یا خرید برنامه ها میکنند.

راه حل اول

با اکانتی که قصد خرید یا دانلود دارید به گوگل پلی استور بروید. در قسمت question اپلیکیشن مورد نظر را Uninstall بکنید و سعی کنید تا دوباره این برنامه را از گوگل پلی بگیرید و روی دکمه Purchase تپ کنید.

راه حل دوم

اگر احیانا Proxy دارید آنرا پاک کنید؛ برای انجام اینکار به قسمت تنظیمات و سپس Wireless and Networks یا More networks بروید؛ در آنجا APN را انتخاب کنید و دکمه Clear proxy را بزنید. شما همیشه میتونید بعدا پروکسی را دوباره اضافه کنید. ضمنا APN به معنی Access Point Name میباشد.

خطا شبکه موبایلی در گوگل پلی

Settings > More networks > Mobile networks > APN > Clear proxy option

راه حل سوم

یکی دیگر از راه حل ها؛ میتواند پاک کردن کلیه تاریخچه جستجو (Search history) باشد، برای انجام اینکار؛ در داخل پلی استور دکمه تنظیمات (سه نطقه گوشه بالا صفحه) را بزنید و سپس گزینه Clear search history را انتخاب بکنید.

راه حل چهارم

یک اکانت جدید گوگل بسازید و آنرا برای پلی استور استفاده بکنید. دوباره به گوگل پلی بروید و مجددا دکمه تنظیمات را بزنید؛ گزینه Accounts را انتخاب و سپس New Gmail account را بزنید. حالا مجددا برنامه را نصب کنید.


خطای گوگل پلی Error – 406

توضیح مشکل

اپلیکیشن ها نمیتوانند دانلود شوند. این خطای مشخص زمانی اتفاق میوفتد که شما اکانت گوگلی که از آن در دستگاه خود استفاده میکنید را ریست کرده باشید؛ اگر شما دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانده باشید؛ یا اگر اخیرا یک اکانت جدید گوگل به دستگاه خود اضافه کرده باشید.

راه حل

راه قدیمی پاک کردن حافظه کش در اینجا هم کاربرد دارد. برای اینکار به تنظیمات رفته و Applications سپس All و سپس Google Play Store را انتخاب و دکمه Clear Cache را بزنید.

اگر این راه کارساز نبود، این عملیات را با یک Wi-Fi دیگر امتحان بکنید.


خطای گوگل پلی Error 413

توضیح مشکل

دانلود برنامه‌ها یا بروزرسانی ها غیرممکن است. اگر شما از Proxy استفاده میکنید؛ باید بدانید که پراکسی میتواند در روند کارکرد گوگل پلی استور اختلال ایجاد کند و باعث بروز خطا شود.

راه حل

در قسمت تنظیمات گزینه Apps (یا Application manager) را پیدا کرده و All را انتخاب بکنید. سپس Google Services را پیدا کرده؛ وارد آن شده و روی دکمه Clear data و سپس Force stop بزنید. اینکار را برای اپلیکیشن Google Play Store نیز تکرار و حافظه کش مرورگر اینترنت خود را خالی کنید.


خطای گوگل پلی Error 481

توضیح مشکل

یک مشکل در رابطه با اکانت گوگل پلی استور شما وجود دارد.

راه حل

اکانت خود را پاک و با یک اکانت دیگر لاگین بکنید.


خطای گوگل پلی Error 491

توضیح مشکل

دانلود و بروزرسانی غیرممکن است.

راه حل

اکانت گوگل خود را به این شکل حذف کنید: به قسمت تنطیمات دستگاه اندرویدی خود بروید؛ سپس فسمت Accounts و بعد Google که در آنجا باید روی دکمه Remove account تپ کنید. دستگاه اندرویدی خود را ریستارت بکنید و اکانت گوگل را مجددا وارد بکنید. در مرحله بعد در قسمت تنظیمات گزینه Apps را انتخاب و سپس All را انتخاب بکنید. به پایین صفحه رفته و Google Service را انتخاب بکنید؛ حالا دکمه Clear data و در آخر دکمه Force stop را بزنید.

ریکاوری اکانت گوگل

پاکسازی حافظه کش میتواند راهی برای حل بسیاری از خطاهای اندرویدی باشد.


خطای گوگل پلی Error 492

توضیح مشکل

بدلیل حافظه کش Dalvik امکان نصب اپلیکیشن وجود ندارد.

راه حل

در قسمت تنظیمات Apps را پیدا کنید و سپس All را برگزینید و به پایین صفحه رفته تا به قسمت Google Services برسید. در اینجا Cleare data و سپس Force stop را انتخاب کنید. اینکار را برای اپلیکیشن Google Play Store تکرار بکنید.

توجه: اگر مشکل برطرف نشد، حافظه کش Dalvik را پاک کنید. برای انجام اینکار وارد حالت custom recovery شوید (این حالت فقط در صورتی که دستگاه روت شده باشد امکانپذیر است). راه حل دیگر پاکسازی کامل اطلاعات و بازگزدانی به حالت کارخانه است که نتیجه آن به همه کاربران دستگاه اعمال شده و در حالت ریکاوری امکانپذیر است. فقط توجه داشته باشید قبل از این نوع پاکسازی از همه چیز نسخه پشتیبان تهیه بکنید.


خطای گوگل پلی Error 495

توضیح مشکل

برای دانلود یا بروزرسانی برنامه ها در پلی استور مشکل وجود دارد.

راه حل

اطلاعات ذخیره شده گوگل پلی استور خود را پاک کنید؛ برای انجام اینکار به قسما تنظیمات رفتهخ سپس Apps را انتخاب و گزینه All را برگزینید؛ بعد از آن Goole Play Store را انتخاب و گزینه Clear dat را بزنید.این مراحل را برای سرویس های گوگل (Goole Play Services) تکرار بکنید. (توجه: اینکار یک گوگل آیدی (Google ID) جدید به دستگاه شما اختصاص میدهد؛ به این معنی که دوباره تنظیمات کارخانه را انجام داده‌اید).

اکانت گوگل خود را از روی دستگاه پاک کنید، دستکاه را ریستارت بکنید و دوباره اکانت خود را به دستگاه اضافه بکنید؛ برای انجام اینکار به قسما تنظیمات رفته و سپس Accounts را انتخاب بکنید و بعد Add account و بعد از آن گزینه Google Account را بزنید. (آدرس: Settings > Accounts > Add Account > Google Account.)


خطای گوگل پلی Error 497

توضیح مشکل

مشکل در بروزرسانی برنامه های نصب شده.

راه حل اول

اطلاعات پلی استور خود را پاک کنید. برای انجام اینکار ابتدا به آدرس Settings > Applications > All > Google Play Store و سپس دکمه‌های Clear cahche، Clear data و Uninstall updates را بزنید.

راه حل دوم

اگر کارت SD دارید، آنرا غیرفعال بکنید. برای انجام اینکار به آدرس Settings > Storage > Unmount SD card بروید.

راه حل سوم

اگر دستگاه شما روت شده است، شما میتوانید فایل APK اپلیکیشن موردنظرتان را پاک و مجددا آنرا نصب بکنید. برای انجام اینکار مرورگر مخصوص روت (Root Explorer) یا هر برنامه مشابه با آن را اجرا کنید و به آدرس System / app > Mount R / W رفته و Delete application را بزنید. یا برای اطمینان بیشتر و در صورتی که مشکل حل نشد و بجای پاک کردن، فقط نام آنرا تغییر دهید؛ در این حالت شما میتوانید فایل را با تغییر نام مجدد به حالت اول خودش برگردانید.


خطای گوگل پلی Error 498

توضیح مشکل

وقفه و قطع وصل شدن هنگام دانلود در گوگل پلی استور.

راه حل

این مشکل بدلیل پر بودن حافظه کش (Cache) شما بوجود آمده است. برنامه و فایل های غیر ضروری را پاک کنید. دستگاه را ریستارت کنید و با حالت Recovery mode وارد شوید؛ برای انجام اینکار دکمه های Volume پایین و Power و Home (در گوشی های سامسونگ) را فشار دهید و volume پایین و power (برای اکثر گوشی ها) را فشار دهید.

در حالت Recovery mode گزینه های بیشتری خواهید داشت. گزینه پاکسازی حافظه کش (Wipe cache partition) را با استفاده از غلتانک volume از بین این گزینه ها پیدا و با استفاده از دکمه power آنرا انتخاب کنید.


خطای گوگل پلی Error 501

توضیح مشکل

اگر نمیتوانید گوگل پلی استور را باز کنید یا چیزی را دانلود کنید، پس حتما شما دچار خطای ۵۰۱ شده‌اید.

راه حل

برای برطرف کردن این مشکل، شما باید به تنظیمات بروید، سپس برنامه‌های Google Play Services و Google Play Store را باز کنید – بعد از آن روی دکمه Clear Cache تپ کنید. وقتی که این کارها را انجام دادید به Accounts رفته و گوگل اکانت خود را پاک کنید. سپس دستگاه خود را ریستارت کنید؛ اکانت خود را مجددا وارد کرده و اجازه دهید همگام سازی (synchronize) شود. حالا به مدت ۵ دقیقه گوشی را کنار گذاشته و اصلا لمسش نکنید. بعد از گذشت این ۵ دقیقه، خطای ۵۰۱ نباید وجود داشته باشد.

خرید گیفت کارت گوگل پلی


خطای گوگل پلی Error 504

توضیح مشکل

اپلیکیشن به دلیل وجود یک خطا قادر به داملود شدن نیست.

راه حل اول

مثل همیشه، لطفا به این آدرس بروید: (Settings > Apps > All > Google Play Store) و سپس دکمه های Clear cache و Clear data را بزنید. همچنین، اینکار را برای فریم ورک سرویس های گوگل (Google Services Framework) نیز انجام دهید.

راه حل دوم

اکانت جیمیل خود را پاک کنید و بررسی کنید که آیا خطا برطرف شده است یا خیر.


خطای گوگل پلی Error 505

توضیح مشکل

۲ تا بیشتر از ۲ عدد اپلیکیشن با دسترسی‌های تکراری.

راه حل

شما باید بررسی کنید که کدام برنامه دسترسی مشابه با برنامه‌ای که شما میخواهید نصب بکند دارد و اپلیکیشنی که مشکل ساز شده است را پاک کنید. برای انجام اینکار، فایل APK اپلیکیشنی که قصد دارید نصب بکنید را پیدا کرده و برای نصب آن از طریق فایل APK؛ با استفاده از برنامه Lucky Patcher اقدام کنید. این برنامه به شما اخطار خواهد داد که کدام اپلیکیشن باعث ایجاد این اختلال شده است و شما باید اپلیکیشنی که متوجه شدید مشکل ساز است را پاک کنید.


خطای گوگل پلی Error 905

توضیح مشکل

شما در حال حاضر با مشکل دانلود کردن یا نصب بروزرسانی های جدید روبرو هستید.

راه حل

 • به Settings > Applications > All بروید
 • در صفحه Applications گوگل پلی استور، Uninstall updates را انتخاب کنید
 • کمی صبر کنید تا پاک کردن بروزرسانی ها تمام شود
 • مجددا آنها را نصب کنید، گوگل پلی استور را ریستارت کنید.


خطای گوگل پلی Error 906

توضیح مشکل

این خطا عمدتا برروی دستگاه HTC One M8 و M9 رخ میدهد. اغلب هم زمانی رخ میدهد که در حال دانلود یا بروزرسانی یک اپلیکیشن هستید. خطاهای ۹۰۷ و ۹۶۳ نیز مشابه این خطا هستند و همگی با یک روش برطرف میشوند.

راه حل

برای مشکلات دانلود یا بروزرسانی کردن یک اپلیکیشن، شما باید حافظه کش (cache) و دیتا (data) برنامه پلی استور را پاک کنید. اگر این روش عمل نکرد، بروزرسانی ها را پاک کنید. اگر بازهم مشکل حل نشد؛ SD کارت خود را خاموش کنید برای اینکار به SettingsMemory / Storage یروید. به پلی استور برگردید و برای نصب مجدد برنامه تلاش کنید. اگر همچنان خطا وجود دارد، احتمالا اپلیکیشن را روی اکسترنال کارت (External card) برای انتقال آن به حافظه داخلی دارید. شما میتوانید زمانی که اپلیکیشن نصب شد، آنرا به SD کارت بفرستید.


خطای گوگل پلی Error 907

این خطا مشابه خطای گوگل پلی Error 906 است.


خطای گوگل پلی Error 911

توضیح مشکل

شما نمیتوانید یک اپلیکیشن را دانلود کنید.

راه حل اول

به تنظیمات و بخش Apps بروید، سپس All را انتخاب کنید و صفحه را به پایین اسکرول کنید تا به Google Services برسید. اینجا Clear data را انتخاب کنید.

راه حل دوم

اگر Wi-Fi شما نیاز به لاگین کردن دارد، مطمئن شوید که اینترنت دارید و لاگین کرده اید (بعنوان مثال در هتل ها که نیاز به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور هستند تا به وای فای دسترسی بدهند).

راه حل سوم

از یک Wi-Fi دیگر استفاده کنید.

راه حل چهارم

Wi-Fi را خاموش کرده و به دیتای موبایلتان وصل شوید و از اینترنت موبایلتان استفاده کنید؛ البته اگر دوست دارید که برای بروزرسانی از حجم موبایلتان استفاده کنید.


خطای گوگل پلی Error 919

توضیح مشکل

دانلود اپلیکیشن انجام میشود اما بعد از دانلود باز نمیشود.

راه حل

فضای بیشتری در دستگاه شما باقی نمانده است. تمام اطلاعات غیرضروری مثل موزیک ها، ویدیو ها و اپلیکیشن های با حجم زیاد را حذف کنید.

پاک کردن اطلاعات و حافظه کش در اندروید

بعضی از مشکلات با پاک کردن حافظه کش و اطلاعات، از برنامه گوگل پلی استور برطرف میشوند.


خطای گوگل پلی Error 920

توضیح مشکل

امکان دانلود اپلیکیشن وجود ندارد.

راه حل اول

Wi-Fi را خاموش کنید و دوباره روشن کنید، سپس برای دانلود یا بروزرسانی اپلیکیشن دوباره سعی کنید.

راه حل دوم

در تنظیمات اپلیکیشن ها (app Settings)، اکانت گوگل پلی خود را حذف کنید، دستگاه را ریستارت کنید و دوباره اکانت گوگل خود را اضافه کید. اگر مشکل حل نشد اینکار را تکرار کنید ولی بجای اضافه کردن اکانتی که پاک کردید، یک اکانت دیگر را اضافه کنید.

راه حل سوم

از آدرس (Settings > Apps > All > Google Play Store) به تنظیمات گوگل پلی استور بروید؛ حالا گزینه‌های Clear data و Clear cache و Uninstall updates را انتخاب کنید. دستگاه را ریستارت کنید، گوگل پلی استور را باز کنید و دوباره سعی کنید.

خاموش کردن وای فای در اندروید

خاموش کردن Wi-Fi و استفاده از دیتای موبایل گاهی اوقات میتواند برای حل مشکلات موثر باشد.


خطای گوگل پلی Error 921

توضیح مشکل

امکان دانلود اپلیکیشن وجود ندارد.

راه حل

ابتدا حافظه کش اپلیکیشن Google Play Store را پاک کنید. اگر مشکل حل نشد، تمام اطلاعات گوگل پلی استور را پاک کنید، اما توجه داشته باشید که اینکار کلیه تنظیماتی که قبلا انجام داده اید را از بین میبرد. بعنوان آخرین راه حل، اکانت گوگل خوذ را پاک کنید، دستگاه را ریستارت کنید و اکانت را مجددا وارد کنید.

پاک کردن اکانت گوگل در اندروید

برای برخی از مشکلات بوجود آمده در پلی استور، لازم است که اکانت گوگل خود را پاک و آنرا مجددا اضافه کنید.


خطای گوگل پلی Error – 923

توضیح مشکل

دانلود غیرممکن است: این خطا هنگام همگام سازی (syncing) اکانت گوگل شما و یا در صورت عدم وجود حافظه کافی کش (cache) رخ میدهد.

راه حل

اکانت گوگل خود را از دستگاه حذف و تمام اپلیکیشن های بی استفاده که فضای زیادی را اشغال کرده‌اند را پاک کنید. سپس درستگاه را در حالت Recovery mode ریستارت کنید. Wipe cache را انتخاب کنید و مثل همیشه وارد گوشی شوید. نگران نباشید، اطلاعات شخصی شما پاک نخواهند شد. اکانت گوگل را یکبار دیگر اضافه کنید.


خطای گوگل پلی Error 924

توضیح مشکل

معمولا زمانی که میخواهید اپلیکیشن هایی با حجم زیاد را دانلود کنید اتفاق میوفتد. اپلیکیشن دانلود میشود اما پیغام خطایی با عنوان installation was unsuccessful do to an error ظاهر میشود.

راه حل

در قسمت تنظیمات این مسیر را دنبال کنید و بروزرسانی ها را پاک کنید: Settings > All > Google Play Store > Uninstall updates و بعد از انجام اینکار، دوباره برای دانلود اپلیکیشنی که با آن به مشکل میخوردید اقدام کنید.

پاک کردن بروزرسانی های گوگل پلی استور

پاک کردن بروزرسانی های گوگل پلی استور میتواند مشکل خطای ۹۲۴ را برطرف کند.


گوگل پلی – خطای ۹۲۷ (Google Play – Error 927)

توضیح مشکل

دانلود غیر ممکن است چون پلی استور در حال بروزرسانی است.

راه حل

برای بروزرسانی کامل گوگل پلی چند دقیقه صبر کنید. اگر بعد از بروزرسانی مشکل همچنان وجود دارد به Settings رفته و سپس App را انتخاب کرده و در حالت All قرار دهید و بدنبال Google Services بگردید. روی Clear data  و سپس Force stop تپ کنید. اینکار را برای اپلیکیشن Google Play Store نیز تکرار کنید.


گوگل پلی – خطای ۹۴۰ (Google Play – Error 940)

توضیح مشکل

امکان دانلود اپلیکیشن وجود ندارد.

راه حل

راه حل میتواند در حد ریستارت کردن دستگاه ساده باشد. اگر اینکار مشکل را برطرف نکرد،‌از روش زیر استفاده کنید:

 • به Settings > Applications > All > Google Play Store بروید و Clear cache را بزنید.
 • به Settings > Application > All > Downloads / Download manager رفته و Clear data را بزنید.
 • اینکار را برای Google Services Framework و Google Apps و Google Hangouts و Checking Services تکرار کنید. البته در برخی موارد نیاز به پاک کردن اطلاعات در Chrome نیز وجود دارد.


گوگل پلی – خطای ۹۴۱ (Google Play – Error 941)

توضیح مشکل

وجود وقفه هنگام بروزرسانی.

راه حل

به قسمت Settings > Apps > All > Google Play Store رفته و دکمه های Clear cache و Clear data را بفشارید. همانجا در پایین صفحه Download Manager را انتخاب و دکمه های Clear cache و Clear data را بفشارید. حالا برای بروزرسانی مجددا سعی بکنید.

پاک کردن حافظه کش گوگل پلی

پاک کردن حافظه cache و data پلی استور، میتواند بسیاری از مشکلات عمومی در گوگل پلی را برطرف کند.


گوگل پلی – خطای ۹۴۴ (Google Play Error – 944)

توضیح مشکل

این خطا هنگامی رخ میدهد که شما میخواهید چیزی را بروزرسانی کنید ولی گوگل پلی استور در آن لحظه قطع است، یا مشکلاتی درمورد سرور های آن وجود دارد.

راه حل

باید منتظر باشید و بعدا این بروزرسانی را برای اپلیکیشن موزد نظرتان انجام دهید. این مشکل از طرف سرورهای گوگل بوجود آمده است و باید حتما برای رفع آن صبر کنید.


گوگل پلی – خطای ۹۶۱ (Google Play – Error 961)

توضیح مشکل

این مشکل هنگام نصب اپلیکیشن های اندرویدی که از پلی استور دانلود شده‌اند رخ میدهد.

راه حل

ابتدا، پول خود را از پلی استور بابت خرید این برنامه پس بگیرید؛ که البته شما نهایتا بعد از ۱۵ دقیقه از خرید خود اینکار را انجام دهید. برای انجام اینکار، گزینه repayment را در پلی استور انتخاب کنید. سپس به تنظیمات دستگاهتان رفته و Applications را انتخاب کنید و صفحه را به سمت چپ بکشید تا همه اپلیکیشن ها را ببینید. حالا به پایین صفحه اسکرول کرده تا به Google Play برسید، آنرا انتخاب کنید و دکمه Clear cache را بزنید. اگر مشکل هنوز وجود داشت دکمه Clear data را نیز بزنید.


گوگل پلی – خطای ۹۶۳ (Google Play – Error 963)

توضیح مشکل

این خطا غالبا وقتی که با دستگاه های HTC One M8 و M9 سعی در دانلود یا بروزرسانی یک برنامه در پلی استور را دارید اتفاق میوفتد.

راه حل اول

به قسمت Settings > Applications > All > Google Play Store بروید و دکمه Clear cache را بزنید. به صفحه قبلی برگردید و در آنجا Downloads و سپس Download Manager را انتخاب و دکمه Clear data را بزنید.

راه حل دوم

به قسمت Settings > Applications > All > Google Play Store رفته و گزینه Uninstall updates را بزنید. به صفحه قبلی برگردید و Google Play Services را انتخاب کنید و سپس دکمه Clear data را بزنید.

راه حل سوم

کارت حافظه SD خود را غیرفعال کنید؛ برای اینکار به Settings > Applications > All > Google Play Store بروید. حالا به پلی استور برگشته و دانلود یا بروزرسانی را مجددا امتحان کنید. اگر مشکل برطرف شد، کارت حافظه SD را با رفتن به Settings > Storage > Mount SD card فعال کنید.

احتمالاً تاکنون حدس زده اید که روشی استاندارد برای کاهش برخی از این خطاها وجود دارد، بنابراین اگر مشکلی متفاوت با موارد ذکر شده را تجربه می کنید، می توانید همان مراحل را دنبال کنید. همیشه هنگامی که Factore/data ریست میکنید مراقب باشید،‌چون این عملیات ممکن است باعث از بین رفتن عکس ها، قایل ها و کانتکت های دخیره شده شما و خیلی چیزهای دیگر شوند. پس همیشه اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام اینگونه عملیات از همه چیز نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید.

راه حل چهارم

برنامه را به حافظه داخلی دستگاه خود منتقل کنید. برای انجام اینکار به قسمت Go to Settings > Applications > All بروید و اپلیکیشنی که این مشکل بوجود آورده را انتخاب و گزینه Move to internal memory را بزنید. به پلی استور برگردید و دوباره دانلود یا بروزرسانی را امتحان کنید؛ اگر مشکل برطرف شده بود، برنامه را به کارت SD برگردانید.

خرید گیفت کارت پلی استیشن


گوگل پلی – خطای ۹۷۱ (Google Play – Error 971)

توضیح مشکل

این خطا عموما برروی دستگاه های موبایل Wiko که دارای اندروید نسخه ۵.۰.۲ هستند ظاهر میشود. درواقع طاهر شدن این خطا به معنی جلوگیری از نصب اپلیکیشن بعد از دانلود است.

راه حل

Wiko اخیرا این مشکل را در بروزرسانی نسخه V30 برطرف کرده است. اگر شما این خطا را بر روی گوشی Wiko خودتان مشاهده میکنید، از بروزرسانی دستی در سایت رسمی Wiko مراحل بروزرسانی را دنبال کنید.


گوگل پلی – خطای ۹۷۵ (Google Play – Error 975)

توضیح مشکل

خبر خوب اینکه بروز این خطا بسیار نادر است؛ خبر بد اینکه در حال حاضر هنوز هیچ راه حلی برای آن پیدا نکردیم. و باید برای این خطا با پشتیبانی گوگل مکاتبه کنید.


گوگل پلی – خطای RH-01 یا (Google Play – Error RH-01)

توضیح مشکل

خطای RH-01 یک خطای سروری است که از بروزرسانی و دانلود اپلیکیشن ها در پلی استور جلوگیری میکند.

راه حل اول

 1. به قسمت Settings > Date & Time بروید. اگر تاریخ و ساعت و تایم زون درست نیستند لازمه که بصورت دستی و دقیق آنها را وارد کنید.
 2. تیک Automatic Date & Time را بردارید و تاریخ و ساعت درست به همراه تایم زون درست را وارد کنید؛ تایم زون ایران (GMT+3:30) است.
 3. حالا دوباره برای دانلود برنامه یا بازی مورد نظر در پلی استور تلاش کنید.

راه حل دوم

 1. به قسمت Settings > Apps (Application Manager) > All بروید.
 2. در پایین صفحه Google Play Store را انتخاب کنید.
 3. دکمه Force Stop را بفشارید و بعد از آن Clear Data را انتخاب کنید.
 4. دوباره از داخل Apps > All گزینه Google Service Framework را انتخاب کنید.
 5. روی دکمه Force Stop تپ کنید و Clear Data را بزنید.
 6. برای دانلود برنامه در پلی استور مجددا سعی بکنید.

راه حل سوم

برگرداندن پلی استور به حالت نسخه کارخانه یا  Factory/original verion، یک تکنیک عمومی برای حل موقت بروزرسانی های ایراد دار گوگل پلی استور است.

 1. به قسمت Settings > Apps > All بروید.
 2. به پایین صفحه رفته و Google Play Store را انتخاب کنید.
 3. روی دکمه Force Stop تپ کرده و سپس Uninstall updates را انتخاب کنید.

 

تهیه نسخه پشتیبان در اندروید

قبل از انجام فکتوری ریست، حتما اطمینان حاصل کنید که همه راه های دیگر را امتحان کرده‌اید. همچنین لازمه که قبل از انجام این عملیت از همه اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آیا تابحال در گوگل پلی استور با مشکلی مواجه شدید که در این لیست وجود ندارد؟ مشکل را در بخش نظرات پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید تا راه حل آن را به این لیست اضافه کنیم.

 • Pingback: خطاهای رایج و آموزش حل مشکل گوگل پلی استور | خرید گیفت کارت
 • Ahmadrza گفته است:

  سلام مشکل من در بخش جدید پلی استور است یعنی پلی پوینت من تا الان ۱۵۰ امتیاز جمع کردم
  ولی اگع بخام گیفت کارت بگیرم میزنه
  خطا: درسمت ما مشکلی پیش امده است لطفا دوباره امتحان کنید
  اگه بگید چطور درست میشه ممنون میشم

 • نظر یا سوال خود را بنویسید 🤔

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  از تخفیف‌ و قیمت‌های گیفتک باخبر شوید!